Fizyka w medycynie

Fizyka w medycynie

Medycyna jest wyjątkowym kierunkiem, który łączy w sobie wiedzę z zakresu kilku nauk takich jak biologia, chemia i fizyka. Niezaprzeczalnie wiedza o komórkach, zawierająca się w biologii stanowi swego rodzaju podstawę, ale procesy biochemiczne tłumaczą i pozwalają zdobyć wiedzę na temat leczenia różnego rodzaju chorób, natomiast procesy fizyczne odpowiadają na pytanie dlaczego? W związku z tym rynek farmakologiczny oraz fizjoterapeutyczny, również musi opierać się na wiedzy z tych dziedzin.

Pole magnetyczne w medycynie znajduje coraz więcej zastosowań. Początki pracy nad terapią związaną z oddziaływaniem pola magnetycznego sięgają prawie 50 lat wstecz. Nie trudno, więc się domyśleć, że od tego czasu rozwój wiedzy na temat wpływu pola magnetycznego na organizm rozszerzył się o niewyobrażalne rozmiary. Od początku wiedziano jedno- pole magnetyczne w medycynie z pewnością znajduje swoje miejsce. Na podstawie licznych badań laboratoryjnych oraz klinicznych, utwierdzono się w przekonaniu, że bez wątpienia pole magnetyczne, pozytywnie wpływa na leczenie chorób układu kostnego- złamania kości, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów itp. Idąc tym tropem zaczęto szukać przyczyn, dlaczego tak się dzieje. Otóż pole magnetyczne w medycynie, powoduje różne zachowania w komórkach- między innymi polepszenie procesu utylizacji tlenu oraz oddychania tkankowego, działanie wazodilatacyjne i angiogenetyczne, nasilenie procesów regeneracji tkanek miękkich, przyspieszenie procesu tworzenia zrostu kostnego, działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, działanie analgetyczne. Po uzyskaniu tego typu wniosków, pole magnetyczne w medycynie, zostało wykorzystane na większym polu.

Aktualnie pole magnetyczne w medycynie wykorzystywane jest również, z dużym powodzeniem, w przypadku chorób układu krążenia. Dzięki wpływowi na ciśnienie krwi, magnetoterapię wykorzystuje się w leczeniu nadciśnienia. Z kolei całkiem niedawno odkryto nową rolę pola magnetycznego w medycynie- psychoprofilaktyka. Wykazano, że pole magnetyczne w medycynie, dokładniej w dziedzinie neurologii, ma pozytywny wpływ na emitowane przez mózg fale alfa i theta, odpowiedzialne za stan relaksacji organizmu. W związku z tym wykorzystuje się terapię polem magnetycznym, w chorobach układu nerwowego- migrenach, nerwicach, problemach ze snem, nadpobudliwości, zestresowaniem.

Pole magnetyczne w medycynie ma swoich zagorzałych zwolenników dokładnie tyle samo, co przeciwników. O ile większość osób zgodnie stwierdza, że w przypadku rehabilitacji kończyn, złamań, czy gojeniu ran pole magnetyczne jest pomocne, o tyle w innych dziedzinach medycyny są kwestie bardziej dyskusyjne. Wynika to jednak nie z faktu, że pozytywnego działania nie odnotowano, a stosunkowo małej ilości przeprowadzonych badań, których skutki można by było przełożyć na całą populację ludzi, a co za tym idzie wprowadzić, jako stały element terapii medycznej. Magnetoterapia cały czas traktowana jest, jako medycyna niekonwencjonalna, do której nie każdy lekarz jest przekonany. Jednak wystarczy zapytać o zdanie fizjoterapeutów i rehabilitantów, którzy widzą efekty działania pola magnetycznego na własnych pacjentach.