Uraz więzadła krzyżowego w kolanie jest urazem bardzo poważnym i niestety również bolesnym. Najczęściej takiemu urazowi ulegają sportowcy, lub po prostu osoby aktywne. Czasami zdarza się, że przez upadek ze schodów, na rowerze, czy też nawet niefortunne postawienie nogi, więzadło krzyżowe kolana nadrywa się lub zrywa całkowicie. Powoduje to ogromny ból uniemożliwiający postawienie ciężaru ciała na nodze. Poza tym, nie ma również możliwości doprowadzenia do wyprostu, ani do zgięcia. Noga jest unieruchomiona i ciężko jest postawić w ogóle stopę.
W jaki sposób można zdiagnozować taki uraz? Najlepszym pomysłem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które wskaże na to, co stało się z więzadłem. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz ortopeda zazwyczaj zleca wykonanie rezonansu magnetycznego kolana w dość pilnym czasie. Większość ortopedów, kiedy spotyka się z urazem więzadła krzyżowego, decyduje się na to, aby operacyjnie, wykonując artroskopię kolana. Oczywiście, trzeba z tym poczekać do momentu, aż opuchlizna i wysięk nieco znikną. Dlatego też przez pierwsze dni po urazie, należy koniecznie kolano okładać zimnymi okładami i schładzać. Wówczas naczynia krwionośne nieco się obkurczają, co przynosi ulgę. Nikt nie operuje kolana, które jest po świeżym urazie i jeszcze mocno bolesne. Po wykonaniu takiego zabiegu, pacjent właściwie od ręki wypisywany jest do domu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, o czym decyduje sam lekarz wykonujący zabieg z anestezjologiem. Oczywiście, nie jest to koniec drogi do wyzdrowienia. Wówczas dopiero pojawia się konieczność przeprowadzenia rehabilitacji kolana i doprowadzenie go do sprawności sprzed wypadku.
Obecnie niektórzy ortopedzi nie decydują się jednak od ręki na przeprowadzenie artroskopii kolana. Okazuje się bowiem, że jeżeli nie wszystkie włókna zostały zerwane, istnieje możliwość ich zrośnięcia się. Wymaga to jednak bardzo wiele czasu. Przede wszystkim, lekarz zaleca pacjentowi Ortezę medyczną, którą trzeba początkowo nosić zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu nocy. Taka orteza jest dość sporym kosztem, jednak dużą część jej kosztów zwraca obecnie w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto zdecydować się na jak najlepszy model, ponieważ ma ona gwarantować bezwzględną stabilizację kolana.
Przez jakiś czas pacjent nie może oczywiście przeciążać kolana i powinien odpoczywać z nogą w górze. Nie oznacza to jednak, że nie może chodzić pomału i rozpocząć rehabilitacji. Lekarze specjaliści twierdzą, że im szybciej, tym lepiej dla nogi po urazie. Przede wszystkim, poruszać po mieszkaniu wolno się jedynie o kulach. Najlepiej, żeby początkowo były to dwie kule. Poza tym, warto skontaktować się z dobrym fizjoterapeutą, który powinien wykonywać delikatne zabiegi i wskazać odpowiednie ćwiczenia. Początkowo nie chodzi jedynie o to, aby uruchomić kolano do pracy. Ważniejsze jest to, aby wyćwiczyć inne mięśnie, które mają stanowić podporę dla nogi. Najważniejsze jest pracowanie nad mięśniem czworogłowym uda, ponieważ u wielu osób zanika on całkowicie, kiedy nie chodzą. Noga znajduje się w innej pozycji i nie angażuje wielu mięśni do odpowiedniej pracy.
Poza tym, po czasie przychodzi również czas na masaże oraz ćwiczenia samego kolana. Bardzo ważne jest, aby ćwiczyć wyprost nogi oraz jej zgięcie. Początkowo może to sprawiać ogromną trudność. Dobry fizjoterapeuta wybierze odpowiedni zestaw ćwiczeń przy pomocy gumy, piłki, taśmy, czy też zwykłej poduszki. Ćwiczyć można z powodzeniem samodzielnie we własnym domu. Najważniejsze, aby dowiedzieć się, w jaki sposób wykonuje się dane ćwiczenie. Można bowiem poprzez popełnianie błędów zaszkodzić sobie i wyrobić w sobie złe nawyki. Specjaliści twierdzą, że dobrze jest poświęcić ćwiczeniom nawet kilka godzin dziennie. Zazwyczaj taki uraz uniemożliwia pracę zawodową przez jakiś czas, tak jak i chodzenie do szkoły. Warto poświęcić ten czas, aby powrócić do pełni zdrowia i cieszyć się sprawnym kolanem.
Jeżeli lekarz zrezygnuje z zabiegu i postawi właśnie na rehabilitację, koniecznie należy po jakimś czasie wykonać ponowne badanie i rezonans, aby sprawdzić, jakie będą jego wyniki. Wiele osób twierdzi, że pomimo wszelkich starań, niezależnie od tego, czy przeszły one zabieg artroskopii, czy też nie, kolano nie jest w pełni sprawne i nie mogą one kucać, ani klękać. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że taki wypadek to trwały uszczerbek na zdrowiu i będzie odczuwalny jeszcze przez długie lata lub nawet przez całe życie.