Różne oblicza fizykoterapii

Różne oblicza fizykoterapii

Wiele osób zastanawia się cóż kryje się pod tajemniczą nazwą fizykoterapia. Najprościej rzecz ujmując jest to działanie terapeutyczne na organizm różnymi zjawiskami energetycznymi, stąd spotkamy się tutaj z polem magnetycznym, prądem, ultradźwiękami oraz laserem. Wśród licznych właściwości i rodzajów fizykoterapii, teraz skupimy się na polu magnetycznym.

Pole magnetyczne zabieg polega na poddawaniu organizmu działaniu zmiennych pól magnetycznych. Działanie tego typu oddziaływań badano od paru dziesięcioleci i zgodnie stwierdzono, że jest to jedna z bardziej obiecujących dziedzin fizjoterapii i rehabilitacji. Pole magnetyczne zabieg, jest wykorzystywane przy różnego rodzaju schorzeniach. Głównie wykorzystywane są właściwości regeneracyjne. Poprzez oddziaływanie polem magnetycznym na organizm, zauważono, że transport tlenu jest ułatwiony i szybszy, dzięki czemu komórki mają szansę na szybszą regenerację. W związku z tym pole magnetyczne zabieg, jest wykorzystywany w leczeniu schorzeń układu kostnego, ale również przy leczeniu innych układów w organizmie (naurologicznego, pokarmowego, oddechowego, krwionośnego). Poprzez coraz szersze wykorzystanie, pole magnetyczne zabieg jest stosowany już nie tylko na polu medycyny konwencjonalnej, ale również przy zabiegach kosmetycznych. Coraz więcej salonów estetyki kosmetycznej decyduje się właśnie na pole magnetyczne zabieg, ponieważ ma udowodniony wpływ na odbudowę komórek skóry czy włosa.

Magnetoterapia wykorzystywana jest również przy psychoprofilaktyce. Udowodniono, bowiem, że oddziaływanie polem magnetycznym na mózg ma pozytywny wpływ na amplitudę fal alfa i theta, które naturalnie odpowiadają za stan relaksacji organizmu. Fakt ten wykorzystano do terapii chorób związanych z okładem nerwowym- migrenach, nerwicach, ogólnemu pobudzeniu, problemach ze snem, problemach z koncentracją, zdenerwowaniem czy nadmiernym zestresowaniem organizmu. W związku z tym zabiegi z użyciem pola magnetycznego powoli wchodzą również, jako nieinwazyjna terapia psychiki. Podczas wielu konferencji naukowych, zjednała sobie wielu psychologów i psychiatrów, którzy zgodnie uznali, że może to być rewolucyjna forma terapii psychoprofilaktycznej.

Pole magnetyczne zabieg, jest przede wszystkim wykorzystywane przy chorobach układu kostnego. Najczęściej polecane jest przy stanach zwyrodnieniowych stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, urazach kostnych, trudno gojących się ranach, chorobach układu pokarmowego, jak na przykład przy chorobach funkcjonalnych czy wrzodach żołądka, chorobach układu krwionośnego- miażdżyca, nadciśnienie, chorobach neurologicznych- migrena, stwardnienie rozsiane, chorobach układu oddechowego- zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc.

Pole magnetyczne zabieg nie jest wskazany w określonych przypadkach- choroba wieńcowa, ciężkie choroby naczyniowe, ciąża, stany przedzawałowe mięśnia sercowego, krwotoki jelitowe, osoby z elektronicznymi implantami (rozruszniki itp.), gruźlica, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, choroby nowotworowe i stany podejrzenia nowotworowego.