Terapia falą uderzeniową – zasada działania

Terapia falą uderzeniową – zasada działania

Terapia falą uderzeniową to nowoczesna metoda leczenia, coraz częściej stosowana w gabinetach fizjoterapeutycznych. Nie tylko rehabilitanci sięgają po tę metodę – swoje zastosowanie odnalazła również w gabinetach kosmetologicznych jako pomoc w likwidacji cellulitisu.
Prawdziwym błogosławieństwem terapia stała się jednak w dziedzinie rehabilitacji i medycynie sportowej. Dzięki właściwościom przeciwbólowym pozwala zwalczać dolegliwości bólowe w przypadku urazów i stanów zapalnych tkanek miękkich. Działanie fali uderzeniowej pozwala rozpuszczać zwapnienia, zwiększa produkcję kolagenu, a przy tym zmniejsza napięcie mięśniowe. Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się, dzięki czemu stosunkowo szybko można przywrócić pacjentowi sprawność ruchową, przynosząc jednocześnie ulgę w bólu.
Jak wspomniano już wyżej, zabieg z wykorzystaniem dobrodziejstwa fali uderzeniowej sprawia, że zwapnienia i zwłóknienia zostają rozbite. Pomaga to pacjentom z patologicznymi dolegliwościami, przewlekłymi urazami mięśni, przykurczy oraz bólami szyi i pleców. Struktury tkankowe i włókna kolagenowe są odbudowane, co pozwala przeciwdziałać nawrotom schorzeń.
Ortopedzi uznają, że obecnie terapia falą uderzeniową to jedna z najskuteczniejszych metod nieinwazyjnego leczenia. W wielu przypadkach stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. W medycynie sportowej zaś skraca czas leczenia kontuzji, przyspiesza także regenerację organizmu po intensywnym treningu.
Niewątpliwie warto rozważyć stosowanie fali uderzeniowej względem pacjentów, którym nie pomaga standardowa forma terapii.

Post Comment