Otworzenie własnego gabinetu rehabilitacji to kosztowne przedsięwzięcie. Podejmuje się go jednak spora rzesza fizjoterapeutów – przede wszystkim ze względu na niskie wynagrodzenia w państwowej służbie zdrowia i trudności z funkcjonowaniem tzw. mobilnych gabinetów.
Po pierwsze, badanie rynku
Coraz bardziej statyczny tryb życia sprawia, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest coraz większe. Do niedawna funkcjonującym mitem było stwierdzenie, że gabinety fizjoterapii najlepiej funkcjonują w dużych miastach. Obecnie coraz częściej możliwości zapisu na takie zabiegi poszukują mieszkańcy mniejszych miasteczek. Najlepiej, aby w danym miejscu funkcjonował szpital czy też większa przychodnia lekarska, ze względu na ścisłe powiązanie naszych usług z tego typu miejscami.
Warto rozeznać się jednak w ofercie konkurencji. Należy dobrze przemyśleć zarówno zakres i charakterystykę usług, określić cennik oraz prawidłowo spozycjonować gabinet. Jak powszechnie wiadomo, „reklama dźwignią handlu” – zastanowić się zatem trzeba nad możliwością reklamy w placówkach opieki zdrowotnej, gabinetach lekarskich, ale także na siłowniach, fitness clubach czy basenach.
Po drugie, środki finansowe
Wyposażenie gabinetu to sprawa kosztowna, można jednak skorzystać z dofinansowania na ten cel. Na rynku funkcjonuje kilka różnych programów, a branża zna wiele przypadków umiejętnego wydania pieniędzy unijnych czy też dotacji z urzędów pracy.
Sprzęt wybrać należy przez pryzmat oferowanych usług. Jeśli pokusimy się o podpisanie kontraktu z NFZ-em (a warto, także ze względów wizerunkowych), przestrzegać należy zapisów na liście niezbędnego wyposażenia gabinetu w zależności od specyfiki gabinetu. Podpisanie kontraktu z NFZ jest możliwe tylko po spełnieniu warunków dotyczących sprzętu. Uwzględniają one sprzęt obowiązkowy oraz dodatkowy. Prócz tego warto, by w gabinecie znalazł się niezbędny stół rehabilitacyjny i stolik medyczny, wskazane będą także akcesoria do zajęć, takie jak: piłki, maty, materace, taśmy.
Zakupiony sprzęt musi spełniać wymogi NFZ oraz normy sanitarne.
Po trzecie, formalności
Prócz spełnienia standardowych wymagań formalnych, niezbędnych przy otworzeniu każdej działalności gospodarczej, osoba prowadząca działalność musi legitymować się odpowiednim wykształceniem, uprawnieniami do wykonywania zawodu fizjoterapeuty na terenie Polski, a także co najmniej dwuletnia – poza stażem – praktyka zawodowa.
Ze względu na charakter swojej pracy fizjoterapeuta powinien wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności dla tej konkretnej grupy zawodowej.
Czy warto?
Na koniec należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto otwierać własny gabinet. Odpowiedź brzmi: tak. Mimo wysokich kosztów na start, istniejący na rynku popyt na tego typu usługi sprawia, że warto pokusić się o działanie pod własnym szyldem.