Wpływ pola magnetycznego i terapii z nim związanym, został nie raz udowodniony w różnego rodzaju badaniach naukowych. Terapia polem magnetycznym, zwana również magnetoterapią, znajduje coraz więcej zastosowań, już nie tylko na rynku fizjoterapeutycznym, ale szturmem zaczyna wchodzić na rynek kosmetyczny a nawet fryzjerski.
Terapia polem magnetycznym swoje początki miała przy leczeniu różnego rodzaju urazach kończyn. Ze względu na dobroczynne działanie pola magnetycznego na gojenie się komórek, co związane jest ze zmianami w transporcie tlenu w organizmie, postanowiono wprowadzić tego typu terapię do medycyny nie tylko konwencjonalnej. Oczywiście profesjonalnego sprzętu do magnetoterapii nie można porównywać z biostymulatorami magnetycznymi, obydwa urządzenia w jakimś stopniu na organizm wpływają. Terapia polem magnetycznym wykorzystuje zmienność pola magnetycznego. Dzięki temu, różne struktury organizmu reagują w specyficzny sposób. Dowiedziono, iż oddziaływanie polem magnetycznym na komórki, sprawia, że mają one tendencje do szybszej regeneracji.
Terapia polem magnetycznym znajduje wykorzystanie wśród różnego rodzaju schorzeń i urazów. Prócz najlepiej poznanych właściwości regeneracyjnych, udowodniono zbawienny wpływ na działanie układu nerwowego, pokarmowego, oddechowego i krwionośnego. Wśród licznych medycznych zastosowań, terapia polem magnetycznym znajduje swoje miejsce również w psychoprofilaktyce, ponieważ dowiedziono, iż pole magnetyczne pozytywnie wpływa na fale alfa i theta mózgu, które naturalnie odpowiedzialne są za stany relaksacji. W związku z tym przy terapii nerwicy, problemów ze snem, nadpobudliwością jak również problemach z koncentracją, terapia polem magnetycznym także zdaje egzamin wzorowo.
Magnetoterapia szczególnie wskazana jest przy leczeniu schorzeń związanych z układem kostnym. Problemy stawowe dotykają coraz więcej osób, już nie tylko ze względu na wiek, ale również rosnący współczynnik otyłości w Europie. Obciążone stawy wykazują tendencje zwyrodnieniowe, przez co coraz więcej ludzi boryka się z problemami w ogólnym poruszaniu się. Dzięki zabiegom takim jak terapia polem magnetycznym, istnieją realne szanse na powrót do formy sprzed kilku lat. Magnetoterapia zalecana jest przede wszystkim przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, osteoporozie, zwyrodnieniach stawów, zespole Sudecka, pourazowych schorzeniach narządów ruchu, zaburzeniach układu krążenia- miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, w chorobach układu nerwowego jak migrena, nerwica, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobach układu oddechowego- zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, chorobach układu pokarmowego np. wrzodach czy zaburzeniach czynnościowych, schorzeniach ginekologicznych- zapalenie jajników, czy chorobach dermatologicznych- trudno gojące się rany, owrzodzenia.
Wśród licznych wskazań, terapia polem magnetycznym nie powinna być stosowana u młodocianych z cukrzycą, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji, osób z chorobami nowotworowymi, gruźlicą, silnymi infekcjami bakteryjno-wirusowymi oraz z elektronicznymi implantami.